Z jakich materiałów wykonuje się końcówki do opryskiwacza?
Dysze do opryskiwacza najczęściej powstają ze stali nierdzewnej lub hartowanej. Na rynku znajdziesz też modele z mosiądzu, ceramiki, czy też polimeru. Najważniejsze jest to, aby były kwasoodporne, a także nie poddawały się wpływom korozji. Jednak bez względu na to, w jakie końcówki zainwestujesz, musisz pamiętać o systematycznej konserwacji tych części.
Jakie wyróżnia się rodzaje dyszy do opryskiwacza?
Najczęściej dokonuje się podziału końcówek do opryskiwaczy na ciśnieniowe, pneumatyczne i rotacyjne. W pierwszym przypadku płyn przedostaje się pod ciśnieniem przez odpowiednio wyrobiony otwór wtryskowy. W rezultacie powstaje bardzo cienki film, który rozpada się na krople o różnym spektrum. Z kolei w przypadku pneumatycznych końcówek do opryskiwaczy regulacja kropel jest znacznie bardziej skomplikowana, dlatego stosunkowo rzadko spotykane są w naszym kraju. Warto jednak podkreślić, że takie dysze nie są za bardzo skomplikowane. Ostatnie z wymienionych to rotacyjne końcówki do opryskiwaczy. Często noszą one miano atomizerów. W tych elementach płyn podawany jest przez sprawnie obracający się element obrotowy, na którego działa siła odśrodkowa. Oprócz tego końcówki do opryskiwaczy dzielimy na jedno- i dwustrumieniowe.
Dysze do opryskiwaczy, czyli jakie jeszcze rodzaje tych elementów można spotkać na rynku?
Wyróżniamy też końcówki do opryskiwaczy zwykłe, uderzeniowe i eżektorowe. Spośród nich na uwagę zasługują przede wszystkim te ostatnie. Są to komponenty przystosowana do generowania bardzo dużych kropli. Co więcej, są one najbardziej odporne na znoszenie w porównaniu z pozostałymi typami końcówek. Taki zestaw jest idealnym rozwiązaniem w przypadku pracy w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.
Dysze do opryskiwaczy muszą być sprawdzane pod kątem sprawności przed każdym zastosowaniem. Jest to bardzo ważne, gdyż wadliwe elementy mogą generować nierównomierne rozpylenie oprysku, co w konsekwencji doprowadzi do poparzenia roślin. Dlatego też w przypadku jakiejkolwiek awarii, należy podjąć stosowne kroki w celu jej usunięcia. Jeśli istnieje taka konieczność, trzeba niezwłocznie wymienić końcówki na nowe, sprawnie działające. Nie oznacza to jednak, że musisz od razu inwestować w oryginalne części, które są dość drogie i bywają trudno dostępne. W sklepach internetowych znajdziesz wysokiej jakości zamienniki dostępne w bardzo przystępnych cenach. Dzięki temu nie przepłacisz, a zapewnisz sobie funkcjonowanie na poziomie zbliżonym do oryginałów. Pamiętaj jednak o tym, aby takie komponenty kupować zawsze ze sprawdzonego źródła.