Wraz z rozwojem technologii cyfrowych pojawiają się rozwiązania, które całkowicie zmieniają dynamikę i sposób funkcjonowania firmy. Jednym z nich są chmury obliczeniowe, które z powodzeniem zwiększają wydajność i konkurencyjność przedsiębiorstwa przy równoczesnej optymalizacji kosztów działalności. Jak działa tego typu technologia i czy każda firma może skorzystać z rozwiązań chmurowych?
Chmura dla firm i usługi dostępne w jej ramach
Najogólniej chmura obliczeniowa jest zewnętrzną przestrzenią dyskową – Virtual Data Center – zapewniającą dostęp do zasobów obliczeniowych. Takie pojęcie jest jednak zaledwie wierzchołkiem góry lodowej, ponieważ rozwiązania chmurowe to niezwykle złożone zagadnienie obejmujące szereg różnego rodzaju usług i możliwości, jakie zyskuje przedsiębiorstwo, które decyduje się na ich wdrożenie.
Przykładowo chmura dla firm może obejmować takie usługi i funkcjonalności jak:
- Backup – kopia bezpieczeństwa, czyli zapasowa kopia zgromadzonych przez przedsiębiorstwo danych.
- Replication – przesyłanie lustrzanej kopii danych pomiędzy klastrami data center w momencie wprowadzania do nich zmian, w celu ich dodatkowego zabezpieczenia (disaster recovery).
- Security – kompleksowy system zabezpieczeń całego środowiska wirtualnego i fizycznego.
- Managed Cloud – współdzielenie zasobów i usług pomiędzy wieloma użytkownikami.
- Office 365/Microsoft 365 – dostępność w chmurze aplikacji znajdujących zastosowanie biznesowe, które umożliwiają wygodne tworzenie i współdzielenie dokumentów.
- Monitoring – wielopoziomowy monitoring infrastruktury i środowiska wirtualnego.
Oczywiście nie są to wszystkie usługi dostępne przy zastosowaniu chmury obliczeniowej udostępnionej przez profesjonalne data center, jednak już kilka powyższych przykładów pokazuje, jak wiele można się spodziewać po tej technologii.
Kiedy warto postawić na rozwiązania chmurowe?
W najlepszej sytuacji w przypadku wdrożenia chmury dla firm są przedsiębiorstwa funkcjonujące w oparciu o aplikacje kompatybilne z rozwiązaniami chmurowymi lub te, które planują zmianę sposobu swojego działania i szukają nowych, a przy tym nowoczesnych i ekonomicznych rozwiązań w tym zakresie. Chmura dla firm jest bowiem technologią, która doskonale nadaje się zarówno dla małych, jak i dla dużych przedsiębiorstw. Wynika to z naturalnej cechy chmury obliczeniowej, jaką jest jej skalowalność.
Ponadto jest to jeden z najlepszych kierunków, jeśli chodzi o optymalizację kosztów działania firmy oraz bezpieczeństwa gromadzonych danych i ciągłości realizacji procesów biznesowych. Chmura dla firm jest outsourcingiem, tym samym za jakość wykonania usługi odpowiedzialność bierze inna firma. Dzięki temu w ramach chmury obliczeniowej otrzymujemy zarówno szereg usług oraz przestrzeń dyskową dostosowaną do potrzeb, jak i serwis oraz wielowymiarową ochronę danych i sprawność przepływu informacji.
Warto również wspomnieć o najbardziej prozaicznej zalecie chmury, jaką jest oczywiście brak konieczności inwestowania we własną infrastrukturę ICT. Do korzystania z aplikacji, przestrzeni dyskowej oraz pozostałych usług wystarczą podstawowe urządzenia, takie jak komputer PC czy laptop.