Możesz spotkać się z różnymi nazwami, które oznaczają predykcyjne utrzymanie ruchu. Niekiedy zamiennie stosowane są także inne sformułowania np. konserwacja predykcyjna oraz skrót PdM. Bez względu na nazewnictwo i tak sam proces zapewnia mnóstwo korzyści, ponieważ pozwala na jeszcze szybsze wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w działaniu maszyn, wykorzystywanych do produkcji. Dlatego dowiedz się, czym jest PdM i poznaj zalety tego rozwiązania.
Czym jest predykcyjne utrzymanie ruchu?
Bez wątpienia jedną z najważniejszych zalet PdM jest innowacyjność tego rozwiązania. Przede wszystkim ma to związek z nowoczesnym procesem zarządzania aktywami, jakie wchodzą w skład przedsiębiorstwa. Warto zaznaczyć, że szczególnie w firmach z branży przemysłowej chętnie wykorzystywane jest predykcyjne utrzymanie ruchu. Ze względu na złożony charakter maszyn i skomplikowane mechanizmy.
Zastosowanie poszczególnych technik sprawia, że jeszcze szybciej i sprawniej możesz określić stan maszyny. Tym samym dowiesz się, czy potrzebne jest wykonanie prac konserwacyjnych.
Czy wiesz, jakie badania są wykorzystywane do oceny stanu maszyny? Do dyspozycji są naprawdę różne metody, ale zazwyczaj wybierane jest badanie NDT, monitoring strukturalny oraz narzędzia CM.
Po prostu jednym z najważniejszych elementów predykcyjnego utrzymania ruchu jest wyszukiwanie zależności między otrzymanymi informacjami, dotyczącymi stanu technicznego maszyny i stopniem jej eksploatacji a przyczynami powstawania awarii. Dzięki temu możesz jeszcze sprawniej zapobiegać nagłym awariom, co znowu mogłoby generować wysokie koszty czy też skutkować nagłymi przestojami.
Jakie zalety ma PdM?
Jedną z najważniejszych korzyści, jakie zapewnia predykcyjne utrzymanie ruchu, jest możliwość zwiększenia zysków. Jednocześnie wykorzystanie takich nowoczesnych technologii ułatwia ograniczenie kosztów. Jest to możliwe dzięki szybkiemu wykryciu uszkodzeń maszyny. Tym samym możesz zareagować w odpowiednim momencie, a wtedy nie dojdzie do pogłębienia się tych problemów. Poza tym dokładnie wiesz, jaki jest stan danego urządzenia.
Kolejną zaletą jest możliwość maksymalnego skrócenia czasu koniecznego na naprawę czy konserwację – niekiedy nawet nie jest potrzebny przestój w produkcji, co pozwala na ograniczenie strat finansowych.
Nieustanna kontrola stanu maszyny zapewnia spore oszczędności, bo po prostu nagła awaria nie wpłynie na wydłużenie się czasu realizacji zamówienia. Poza tym pracownicy będą mogli zająć się swoimi obowiązkami, zachowasz ciągłość produkcji, a do tego nie będziesz musiał tak często wymieniać maszyn. W końcu regularna konserwacja wpłynie na ich żywotność.