Dziedziny najczęściej finansowane w Polsce
Do charakterystycznych cech dofinansowań unijnych należy ich duża różnorodność. Dotacje przyznawane są przez Unię Europejską na liczne projekty, które dotyczą określonych rodzin. W Polsce występuje duże zapotrzebowanie na rozwój obszarów miejskich i rozwój regionalny, rozwój zatrudnienia i integracji społecznej, rozwój obszarów wiejskich i rolnictwa, rozwój polityki morskiej i polityki rybołówstwa, rozwój pomocy humanitarnej czy rozwój badań naukowych. W ramach poszczególnych programów można otrzymać środki unijne dla firm, rolników i osób fizycznych. W tym ostatnim przypadku dotacje mogą być specjalnie dopasowane do specyficznych potrzeb grupy wiekowej, np. na założenie własnej firmy czy aktywizację zawodową. W Polsce programy wsparcia są też podzielone na konkretne regiony kraju i mają określoną pulę środków do rozdysponowania. O dotacje unijne mogą również starać się organizacje społeczeństwa obywatelskiego i organizacje pozarządowe. Podmiotom tym przysługuje dofinansowanie w przypadku prowadzenia działalności niezarobkowej na obszarze, który jest objęty zakresem kompetencji Unii Europejskiej.
Najpopularniejsze rodzaje dofinansowań unijnych w Polsce
Polacy korzystają z dotacji unijnych o różnym charakterze. Do szczególnie popularnych zaliczają się programy, które pozwalają na przeprowadzenie szkoleń lub ich dofinansowanie – np. w formie kursów podnoszących kwalifikacje pracowników. Dużym powodzeniem cieszą się też dofinansowania stażowe czy te powiązane z doradztwem zawodowym, stanowiące doskonałą okazję do poszerzania zasięgów. Z drugiej strony środki można też przeznaczyć na bezpośrednie rozpoczęcie własnej działalności, wprowadzenie innowacji czy zakup sprzętu. Takie dofinansowania wybierane są w Polsce przez wielu małych i średnich przedsiębiorców, którzy mogą otrzymać chociażby dotacje na badania i rozwój w ramach swojej działalności.
Programy wybierane przez Polaków
Polacy mają do dyspozycji wiele programów dotacji unijnych, dzięki czemu mogą wybrać ten najlepiej dopasowany do specyfiki realizowanego projektu. Jego rodzaj powinien odpowiadać oczekiwaniom i wymogom stawianym przez instytucje, które udzielają wsparcia. Po wyborze programu należy określić harmonogram działań oraz złożyć odpowiedni wniosek. Na tym etapie przydatna jest pomoc firmy konsultingowej, takiej jak InnovaTree. Aby otrzymać dotacje unijne dla firm, trzeba zebrać niezbędną dokumentację, wypełnić wymagany formularz programu operacyjnego oraz złożyć wniosek. Proces jego sprawdzania trwa nawet do 3 miesięcy, a ocena obejmuje m.in. weryfikację wartości merytorycznej projektu oraz jego zgodności z wytycznymi.
Środki unijne przyznawane Polakom
Po zaakceptowaniu dokumentów, konieczne jest podpisanie umowy o dofinansowanie. Jedną z jej stron zostaje instytucja przyznająca dofinansowanie z UE dla firm, a drugą beneficjent. W umowie znajdują się kluczowe informacje, dotyczące chociażby rozliczenia projektu oraz jego realizacji. Polscy przedsiębiorcy czerpią wiele korzyści z faktu, że dotacje na rozwój firmy mają formę zwrotu wcześniej kosztów poniesionych. Aby z nich skorzystać, trzeba wcześniej złożyć specjalny wniosek z dokumentami potwierdzającymi ponoszone wydatki. Duże znaczenie dla wypłacenia refundacji ma stosowanie się do wszystkich zapisów umownych, a także spełnianie wyznaczonych obowiązków. Beneficjenci muszą stosować się do odpowiednich warunków, które są określone w regulaminie. W niektórych przypadkach trzeba dysponować wkładem własnym ustalonym procentowo, bądź też działać w konkretnej branży – zazwyczaj ujętej w danym programie przez instytucję przyznającą dofinansowanie.
Tekst przygotowany we współpracy z sekwencja.eu