Ropa od dłuższego czasu utrzymuje się na poziomie około 100USD za baryłkę, co prawda, po kilku dniowej panice, która miała miejsce od dnia rozpoczęcia wojny na Ukrainie, nieco skorygowała notowania, to do dziś nadal kurs trzyma się na wysokim w stosunku do poprzednich lat poziomie.
Obecna sytuacja
Aktualnie rynek po obniżeniu notowań konsoliduje się, sytuacja jest niepewna, decyzja o uwolnieniu rezerw Prezydenta USA Joe Biddena uspokoiła rynek, jednak nie na tyle aby cena gwałtownie spadła. W tle ciągle wisi możliwa blokada zakupów surowca przez Niemcy od Rosji co na pewno wpłynęło by negatywnie na dostępność ropy co skutkowałoby ponownym wzrostem cen ropy.
Możliwe scenariusze i predykcje
Sytuacja surowca jest skomplikowana, rozgrywana na wielu frontach, dlatego nie jest możliwe określenie kierunku, w którym ropa podaży. Jeśli Niemcy zablokują ropę w swoim kraju, cena na pewno zostanie mocno wywindowana w górę, gdyż jest to duży importer Rosyjskiego surowca, który będzie musiał szukać go u innych dostawców co zwiększy popyt na aktualnie mocno przegrzanym rynku podaży.
Obniżyć cenę baryłek może porozumienie z Iranem, jest to jednak to w dużej mierze zależne jest od tego na ile Państwo Bliskiego Wschodu będzie chciało zrezygnować ze swojego programu atomowego, co wpłynie na zdjęcie blokady eksportu ropy, nałożonego przez poprzedniego Prezydenta USA Donalda Trumpa. Jeśli do porozumienia dojdzie, surowiec może znacznie uspokoić rynek i zaspokoić część nienasyconego popytu.