Co to jest ustawa deweloperska?
Dach nad głową to podstawowa potrzeba każdego człowieka. Dlatego praca deweloperów jest niezwykle istotna – budynki mieszkalne muszą być w pełni bezpieczne i dobrze wykonane, a firmy deweloperskie powinny cechować się uczciwością wobec klientów. Tymczasem początek XXI wieku był dość chaotyczny: jedni klienci chwalili firmy deweloperskie, a inni zgłaszali nawet do mediów te nierzetelne, które nie wywiązywały się z obowiązków, nawet działając na szkodę klientów w rażący sposób. Dodatkowo w latach 2008/2009 zaczęło upadać coraz więcej firm deweloperskich, co powodowało strach klientów o swoje lokale, a także zapłacone za nie pieniądze. Wszystkiemu winien był panujący wtedy kryzys gospodarczy. Dlatego wprowadzono ustawę deweloperską, która obowiązuje wszystkie firmy budowlane zajmujące się budową lokali mieszkalnych. Dzięki ustawie chronione są wszystkie osoby fizyczne. Ustawa reguluje także obowiązki obu stron umowy deweloperskiej.
Kiedy ustawa weszła w życie i czy zawsze obowiązuje?
Ustawa deweloperska została uchwalona po raz pierwszy w 2011 roku. Wywołała sporo entuzjazmu wśród ekspertów od nieruchomości oraz klientów. Zostały na jej mocy wprowadzone obowiązki, które musieli od jej wejścia w życie spełniać deweloperzy i muszą spełniać do dziś. W połowie 2021 roku pojawiła się nowelizacja ustawy ze zmianami, które zaczęły obowiązywać od 1 lipca 2022 roku. Ustawa obowiązuje deweloperów zazwyczaj przez cały czas trwania budowy. Nie obowiązuje jedynie w przypadku, gdy nabywcą nie jest osoba fizyczna lub przestaje obowiązywać w momencie, gdy lokal uzyskuje pozwolenie na użytkowanie.
Co zawiera ustawa deweloperska?
W ustawie deweloperskiej znajdują się ważne przepisy, mające na celu przede wszystkim ochronę środków wpłacanych na konta deweloperów przez nabywców. To ogromne pieniądze, więc ochrona przed ich utratą z powodu niewypłacalności lub nierzetelności dewelopera, jest konieczna. Ustawa wprowadziła prawdziwą rewolucję na rynku nieruchomości – tak zwane rachunki powiernicze, które deweloperzy muszą prowadzić zamiast standardowych kont bankowych. Nie mają oni bezpośredniego dostępu do wpłacanych przez nabywców pieniędzy, aż do zakończenia konkretnych etapów budowy. Jednak zostały wprowadzone dwa rodzaje rachunków powierniczych – otwarty i zamknięty. Powyższa sytuacja jest możliwa tylko w przypadku rachunku otwartego. W przypadku zamkniętego, środki zostają „zamrożone” do momentu przeniesienia prawa własności do lokalu lub domu.
Od 2021 roku ustawa deweloperska reguluje także umowę rezerwacyjną, która musi być zawierana na czas określony i pisemnie pod rygorem nieważności oraz powołuje Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, na który deweloperzy muszą przelewać 1% od każdej wpłaty klienta. Oprócz tego wprowadzone zostały też zmiany dotyczące innych istotnych kwestii, czyli współpracy z bankiem czy dodatkowych formalności. Do dziś ustawa deweloperska spełnia swoją rolę doskonale, bo niezmiennie daje klientom poczucie bezpieczeństwa.