Zastanawiasz się, czy jesteś dużym przedsiębiorcą? Już teraz sprawdź, jak możesz to ustalić. Szczegóły na ten temat znajdziesz w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury.
- Jakie rodzaje przedsiębiorstw wyróżniamy?
- Jakie warunki należy spełnić żeby być dużym przedsiębiorcą?
- Restrukturyzacja dużego przedsiębiorstwa
Jakie rodzaje przedsiębiorstw wyróżniamy? Jakie warunki właściwie należy spełnić, żeby być dużym przedsiębiorcą? Jak wygląda restrukturyzacja dużego przedsiębiorstwa? Na powyższe pytania odpowiadamy w niniejszym wpisie. Już teraz zapraszamy do zapoznania się z tematem.
Jakie rodzaje przedsiębiorstw wyróżniamy?
Aktualnie przedsiębiorstwa można podzielić na kilka różnych sposobów. Pierwszy podział wiąże się z wielkością firmy. Opierając się na tym kryterium, musimy wziąć pod uwagę nie tylko liczbę osób, które zatrudnia dane przedsiębiorstwo, ale także sumę aktywów bilansu czy roczny obrót. Jakie rodzaje przedsiębiorstw wyróżniamy, biorąc pod uwagę wielkość? Głównie mikroprzedsiębiorstwa, małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa? W mikroprzedsiębiorstwach zatrudnia się do 9 pracowników. Roczny obrót takiej firmy nie przekracza z reguły 2 milionów euro. W małych przedsiębiorstwach pracuje od 10 do 49 pracowników, a w średnich od 50 do 249. Natomiast duże przedsiębiorstwo to firma, która przekracza każdy z wyżej wymienionych limitów. A zatem takie przedsiębiorstwo zatrudnia więcej, niż 249 pracowników, a jego roczne obroty przekraczają 50 milionów euro.
Wyżej wymienione informacje to tylko orientacyjne wiadomości, którymi nie do końca należy się kierować. Oczywiście, że firma musi spełnić jeszcze inne warunki, aby móc nazywać się – na przykład – dużym przedsiębiorcą. Jakie? Odpowiadamy w dalszej części niniejszego artykułu.
Jakie warunki należy spełnić żeby być dużym przedsiębiorcą?
Dużym przedsiębiorcą jest taka firma, która zatrudnia minimum 250 osób lub więcej. Do tej kategorii można przydzielić również miejsca pracy, w których liczba pracowników jest mniejsza niż 250 osób, ale suma bilansowa przekracza 43 milionów euro, a łączny obrót wynosi więcej niż 50 milionów euro. Ponadto za dużego przedsiębiorcę uznaje się tego, kto ma 25% lub więcej kapitału, akcjonariuszy czy więcej praw do głosowania na tak zwanym zgromadzeniu wspólników.
Każdy duży przedsiębiorca ma pewne obowiązki. Do najważniejszych zalicza się obowiązek informowania kontrahentów o swoim statusie, składając przy każdej transakcji handlowej odpowiednie oświadczenie. W każdej umowie musi znaleźć się klauzula o tym, że mamy status dużego przedsiębiorcy.
Kolejnym obowiązkiem jest składanie ministrowi do spraw gospodarki odpowiednich sprawozdań o stosowanych we wcześniejszym roku terminach zapłaty w handlowych transakcjach. Takie sprawozdanie należy złożyć do 31 stycznia bieżącego roku.
Restrukturyzacja dużego przedsiębiorstwa
Jak wygląda restrukturyzacja dużego przedsiębiorstwa? Z reguły postępowanie toczy się na zasadach ogólnych, ale są pewne inne rozwiązania, które pojawiają się, gdy taki przedsiębiorca zamierza skorzystać z pomocy publicznej. Każdy duży przedsiębiorca może ubiegać się zarówno o pomoc na restrukturyzację, jak i o pomoc na ratowanie. Pierwszą opcję udziela się w momencie, gdy przedsiębiorca znajduje się w relatywnie trudnej ekonomicznej sytuacji. Jej celem jest realizacja odpowiedniego planu restrukturyzacji, dzięki któremu firma będzie mogła odzyskać zdolność do konkurowania. Pomoc na ratowanie udziela się natomiast wtedy, gdy zależy nam na wykonywaniu swojej działalności przez ten okres, podczas którego opracowuje się plan restrukturyzacji lub likwiduje działalność gospodarczą. Taka pomoc udzielana jest oczywiście w formie odpowiedniej pożyczki. Niektóre z nich dostępne są w celu przygotowania zawodowego pracowników. Kluczowe może być wykazanie operacji finansowych nieprzekraczający określonego poziomu. Z tego powodu zarówno w przypadku firm, jak i dużych podmiotów publicznych warto korzystać z pomocy kogoś, kto dobrze zna się na aktualnych przepisach. Czasami znaczenie ma to, czy przedsiębiorca zatrudniał średniorocznie mniej osób, a innym razem decydujące będzie wspomniane wykazanie operacji finansowych nieprzekraczający równowartości określonej w przepisach.
Zarówno małe przedsiębiorstwo, jak i średnie przedsiębiorstwa muszą czasami kontrolować roczny obrót netto, co przy sprzedaży towarów nie jest wcale takie łatwe. Dodatkowo należy zachować kontrolę nad tym, ile wynosi średnioroczne zatrudnienie i ile osób przebywa na urlopach macierzyńskich.