Wśród Polaków emigrujących za naszą zachodnią granicę nie brakuje przedsiębiorczych osób, które decydują się na rozpoczęcie pracy na własny rachunek. Jednym z najczęstszych rozwiązań okazuje się wówczas Gewerbe, czyli jednoosobowa działalność gospodarcza w Niemczech. Czasami można jednak spotkać się również z terminem Nebengewerbe. Czym różnią się te dwie formy działalności? Kiedy warto je rozważyć? Sprawdź, co należy wiedzieć na ten temat oraz gdzie szukać pomocy w założeniu działalności Gewerbe w Niemczech.
Nebengewerbe w Niemczech – najważniejsze informacje
Nebengewerbe w Niemczech to zarejestrowana działalność gospodarcza, która nie stanowi podstawowej aktywności zawodowej lub nie jest wykonywana w pełnym wymiarze czasu pracy. Z tego powodu nazywa się ją tzw. działalnością uboczną, wobec której ustawodawca przyjmuje limit 20 godzin pracy tygodniowo (do 2011 roku obowiązywał limit 15 godzin). Jest to granica między działalnością podstawową a działalnością uboczną. W przypadku przekroczenia wskazanych limitów status Nebengewerbe nie mógłby dłużej obowiązywać.
Rozważając rejestrację Nebengewerbe w Niemczech, należy mieć na uwadze również fakt, że dochód z działalności ubocznej nie może przekraczać dochodu uzyskiwanego w ramach prowadzonej działalności podstawowej. Osobne przepisy obowiązują ponadto w odniesieniu do osób, które pobierają niemiecki zasiłek dla bezrobotnych Arbeitslosengeld I – wówczas limit dodatkowego dochodu wynosi 165 euro bez potrąceń. Z kolei osoby pobierające stypendium socjalne dla studentów (niem. BaföG) mogą zarobić dodatkowo ok. 400 euro miesięcznie. Co istotne, dla celów podatkowych należy wykazać wszystkie dochody uzyskane w ramach podjętej pracy dodatkowej. W przypadku prowadzenia Nebengewerbe niemiecki system fiskalny nie przewiduje żadnych kwot wolnych od podatku.
Same koszty prowadzenia Nebengewerbe okazują się jednak bardzo ograniczone. W większości przypadków przedsiębiorca musi ponieść jedynie koszt zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej – zwykle jest to wydatek od 15 do 65 euro. Samą formalność można ponadto załatwić szybko i sprawnie, korzystając ze wsparcia profesjonalnych firm świadczących pomoc w założeniu działalności Gewerbe w Niemczech.
Dla kogo Nebengewerbe może być dobrym rozwiązaniem?
Działalność uboczna w Niemczech to dobre rozwiązanie szczególnie dla początkujących przedsiębiorców, którzy nie mają doświadczenia w prowadzeniu własnego biznesu, ale chcą spróbować swoich sił, jednocześnie minimalizując ryzyko niepowodzenia. Wielu z nich świadomie decyduje się rozpocząć od prowadzenia Nebengewerbe, bez rezygnowania z dotychczasowej pracy. Wówczas główne zatrudnienie nadal przynosi im stałe, pewne dochody, a oni mogą bezpiecznie zweryfikować swoją koncepcję i sprawdzić, czy należą do typu przedsiębiorcy. Osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powinny jednak pamiętać o tym, by poinformować pracodawcę o prowadzonej działalności dodatkowej – często konieczność ta wynika bezpośrednio z zapisów zawartych w umowie.
Pomoc w założeniu działalności Gewerbe w Niemczech
Zasadniczo każdy rodzaj działalności może być klasyfikowany jako działalność uboczna, przy czym warto pamiętać, że procedura jej rejestracji wygląda analogicznie jak w przypadku działalności podstawowej. Przedsiębiorca nie może zatem liczyć na żadne ułatwienia w zakresie procedur biurokratycznych, co sprawia, że wielu z nich ma obawy, czy zdołają załatwić wszelkie formalności samodzielnie. Natomiast korzystając ze wsparcia specjalistów oferujących pomoc w założeniu działalności Gewerbe w Niemczech, można mieć pewność, że doświadczeni eksperci zajmą się całością zadań, odpowiadając również za bieżącą komunikację z niemieckimi urzędami.