Przygotowanie projektu
Przed uruchomieniem masowej produkcji należy wykonać projekt profili. To pierwszy, a zarazem najbardziej czasochłonny proces, w którym czynny udział biorą zarówno zleceniodawca, jak i zespół pracowników. Klient dokonuje zamówienia, przysyłając szczegółowe wytyczne dotyczące profili. Może to być rysunek techniczny lub opis, na podstawie którego powstanie wzorzec. Na tym etapie nie następuje jeszcze tłoczenie profili, lecz szacowane są koszty ich produkcji.
Projektowanie narzędzi
Po uzgodnieniach z klientem następuje przygotowanie do rozpoczęcia produkcji profili z tworzyw sztucznych. Ten etap zakłada głównie projektowanie narzędzi, które biorą czynny udział w całym procesie. Narzędzia wykorzystywane w produkcji to głowica formująca oraz kalibrator, którego zadaniem jest wstępnie schłodzić tłoczoną przez głowicę masę. Urządzenia trzeba zaprojektować tak, by ich parametry były optymalne dla efektu końcowego.
Przygotowanie tworzywa
Tłoczenie profili to kilkuetapowy proces, który wymaga czujności, wiedzy i doświadczenia. Materiał, z którego powstają profile, musi być termoplastyczny. W tym celu stosuje się tak zwane plastiki, które wyróżniają się takimi właściwościami, jak elastyczność, wytrzymałość czy twardość. Surowce występują zazwyczaj w formie granulatu, który pod wpływem temperatury topnieje, zamieniając się w jednolitą masę. Materiały te – najczęściej polichlorek winylu, polipropylen czy elastomery – można ze sobą łączyć, uzyskując produkt o dedykowanych cechach.
W tym etapie do półpłynnej masy można dodawać komponenty, które wpłyną na twardość profili czy ich kolor. Gotowy materiał podlega tłoczeniu przez wspomniane wcześniej urządzenia. Uzyskany produkt, po wielokrotnych testach i wprowadzeniu korekt, otrzymuje miano wzorca. Po akceptacji ze strony klienta następuje właściwa produkcja profili w określonej liczbie.
Usługi dodatkowe
Tłoczenie profili z półpłynnej masy odbywa się w sposób ciągły, dlatego też produkt będzie podlegać dalszej obróbce. Profile po uzyskaniu dedykowanego kształtu umieszczane są w wannach z wodą. Fabryki zajmujące się produkcją tworzyw sztucznych zazwyczaj mają w ofercie usługi dodatkowe. W ich skład wchodzi przede wszystkim cięcie profili i nawiercanie otworów w konkretnych miejscach.
Na życzenie klienta możliwa jest dalsza obróbka, w skład której wchodzi między innymi zgrzewanie profili metodą ultradźwiękową, malowanie, nadrukowywanie oznaczeń czy foliowanie. W ramach oferty firmy zapewniają też znakowanie i etykietowanie produktów. Warto nadmienić, że profile pakowane są według wytycznych zleceniodawcy. Produkty miękkie, czyli na przykład uszczelki, nawijane są na szpulę.