Kontenery budowlane to niezwykle popularny rodzaj obiektów zaplecza budowy, dzięki którym błyskawicznie zapewnisz swoim pracownikom pomieszczenia biurowe, socjalne i magazynowe nie nadwyrężając przy tym budżetu przeznaczonego na inwestycję. Na rynku dostępne są zarówno gotowe standardowe modele kontenerów jak i moduły, które zostaną zaprojektowane i wyprodukowane z uwzględnieniem specjalnych wymagań klienta. Oprócz zakupu kontenerów możliwe jest ich pozyskanie poprzez usługę wynajmu lub leasingu. Niesłabnąca popularność kontenerów wynika z ich licznych zalet, o których szerzej piszemy poniżej.
Zalety kontenerów budowlanych
Od wielu lat kontenery są nieodłącznym elementem wyposażenia zarówno małych jak i największych placów budowy. Zastosowanie kontenerów niesie ze sobą wiele korzyści, z których najważniejsze to:
- mobilność
Kontenery są przenośne i mogą być łatwo przewożone z miejsca na miejsce. Ta cecha pozwala na elastyczne zarządzanie wykorzystaniem kontenerów i przenoszenie ich pomiędzy różnymi budowami w zależności od aktualnych potrzeb. - minimalizacja kosztów
Koszt pozyskania kontenerów jest wielokrotnie niższy niż zaplecze organizowane w tradycyjnych budynkach. - szybkość montażu
Kontenery można szybko przewieźć i zainstalować na budowie. Rozbudowa lub redukcja zaplecza możliwa jest z dnia na dzień, co pozwala na optymalizację procesu budowy. - wielofunkcyjność
Kontenery pełnią na budowie wielorakie funkcje, takie jak: biura, magazyny, wartownie, stróżówki, pomieszczenia sanitarne, socjalne, jadalnie itp. Dodatkowo producenci kontenerów oferują możliwość dopasowania konfiguracji kontenerów do niestandardowych wymagań. - wysoka wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne
Kontenery można z powodzeniem użytkować przez wiele lat przy minimalnym poziomie wydatków na utrzymanie ich sprawności i ewentualne remonty. Nowoczesne materiały użyte do produkcji kontenerów zapewniają ich szczelność i izolacyjność porównywalną do standardowych budynków.
Do czego można wykorzystać kontenery na budowie?
Różnorodność kontenerów wynika z możliwości ich łatwej adaptacji do pełnienia wielu funkcji. Oto lista najważniejszych rodzajów kontenerów, które można spotkać na budowie:
Kontener magazynowy / morski.
Ten chyba najbardziej znany rodzaj kontenera został zaprojektowany do przewożenia towarów różnymi środkami transportu. Na budowie warto jednak wykorzystać go jako niezwykle trwały i ładowny magazyn do przechowywania wszelakich materiałów budowlanych, narzędzi, czy maszyn.
Występuje on w dwóch najbardziej popularnych wymiarach – kontener 20 stopowy (długość 6 metrów, szerokość 2,4 metra) oraz kontener 40 stopowy (długość 12 metrów, szerokość 2,4 metra). Nieco rzadziej spotykane są kontenery 10 stopowe o długości 3 metrów.
Kontenery biurowe / mieszkalne
Różnią się od kontenerów morskich tym, że posiadają izolację, okna, drzwi oraz instalację elektryczną. Mogą funkcjonować jako pojedyncze obiekty lub być połączone w zestawy tworzące całe kompleksy biurowe. W kontenerach biurowych można zaaranżować różne pod względem funkcjonalności przestrzenie – biura, sale spotkań, jadalnie, szatnie, kuchnie itp.
Kontenery socjalne / sanitarne – zapewniają wymagane przepisami zaplecze sanitarne dla pracowników fizycznych.
Stróżówki – małe kontenery dla pracowników ochrony
Kontenery sprzedażowe / handlowe – często wykorzystywane przez deweloperów jako umieszczone przy budowie biuro sprzedaży mieszkań
Jak optymalnie zaprojektować kontenery zaplecza budowy?
Jak efektywnie i racjonalnie zaprojektować układ zaplecza kontenerów budowlanych? Najprostszym rozwiązaniem będzie wysłanie zapytania do firmy zajmującej się produkcją kontenerów. Warto zastanowić się nad wymaganą wielkością i ilością kontenerów, a także nad funkcją jaką będą pełniły poszczególne pomieszczenia. Zazwyczaj po otrzymaniu od nas wytycznych producent przygotuje dla nas rysunek z proponowanym rozwiązaniem i wyceną.
Dla przykładu na stronie https://www.anga.pl/kontener-budowlany-niezbedny-na-kazdej-budowie/#projekt-biuro-budowy znajdziemy typowy projekt zaplecza budowy przygotowany przez firmę ANGA Kontenery.
W jaki sposób pozyskać kontenery na budowę?
Istnieją trzy podstawowe możliwości dostarczenia kontenerów na budowę. Najbardziej oczywista to zakup u producenta. To rozwiązanie daje nam największą możliwość stworzenia zaplecza zgodnie z naszymi wytycznymi. Możemy zamówić kontenery nie tylko o nietypowych wymiarach, ale także niemal dowolnie skonfigurować poszczególne pomieszczenia, wybrać rodzaj izolacji i wyposażyć kontenery w meble, klimatyzację, czy punkty sanitarne.
Jeżeli koszt takiej inwestycji będzie dla nas zbyt dużym obciążeniem można rozważyć wykorzystanie instrumentów finansowych, żeby rozłożyć płatności w czasie. Dobra informacja jest taka, że firmy leasingowe i banki bez problemu udzielają leasingu na kontenery, co z reguły jest korzystniejszym rozwiązaniem niż zaciąganie kredytu.
Alternatywnym do zakupu kontenerów rozwiązaniem jest ich wynajem. Generuje on najmniejsze koszty na starcie i pozwala na bardzo elastyczne zarządzanie ilością kontenerów na budowie. Firmy wynajmujące kontenery organizują ich transport i montaż uwalniając nas od zaplanowania logistyki kontenerów w okresie pomiędzy poszczególnymi budowami.