Czy Twoja spółka ma trudności związane z zadłużeniem? Jak wygląda podział majątku w spółce cywilnej? Co się z nim dzieje w trakcie rozwiązania spółki? W jaki sposób można wyjść z zadłużenia? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do zapoznania się z tematem już teraz.
- Restrukturyzacja spółek – na czym polega?
- Spółka cywilna – jak wyjść z zadłużenia?
- Co dzieje się z majątkiem spółki w procesie jej rozwiązania?
Jeśli spółka popadła w nadmierne zadłużenie, które zagraża jej płynności i stwarza jednocześnie groźbę upadłości, najlepszym rozwiązaniem będzie restrukturyzacja. Oczywiście proces ten możliwy jest w kilku przypadkach. Jakich? Kwestię tę omawiamy w niniejszym artykule. Oprócz tego poruszamy temat związany z majątkiem zadłużonej spółki. Jeśli szukasz informacji na ten temat, zapraszamy do lektury.
Restrukturyzacja spółek – na czym polega?
Aktualnie restrukturyzacja to najlepsze rozwiązanie dla każdego dłużnika. W trakcie postępowania ustala się całkowicie nowy plan spłaty wszystkich zobowiązań z wierzycielami. Plan taki nazywa się planem układowym. Jego celem jest oczywiście oddłużenie danego przedsiębiorstwa, redukując zadłużenia. Postępowanie restrukturyzacyjne gwarantuje również odpowiednią ochronę przeciwegzekucyjną oraz zapobiega innym działaniom, jak wypowiedzenie umów – na przykład leasingowych.
Kiedy właściwie jest możliwa restrukturyzacja? Zdolność restrukturyzacyjną mają głównie przedsiębiorcy, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne oraz akcyjne, które nie prowadzą gospodarczej działalności, wspólnicy spółki partnerskiej i wspólnicy osobowych spółek handlowych, którzy ponoszą odpowiedzialność za wszelkie zobowiązania spółki całym własnym majątkiem. Jak widać, na liście brakuje spółki cywilnej. Jest to spowodowane jednak tym, że spółka cywilna to nie podmiot prawa, a umowa, która łączy wspólników. W takiej sytuacji postępowanie restrukturyzacyjne przeprowadza się wobec każdego wspólnika, ale tylko w przypadku, gdy mają oni zdolność restrukturyzacyjną.
Zatem restrukturyzacja spółek cywilnych to nic innego jak restrukturyzacja wspólników.
Spółka cywilna – jak wyjść z zadłużenia?
Następnym krokiem po ustaleniu, że restrukturyzacja danej spółki jest dopuszczalna, jest wybieranie rodzaju postępowania. Tutaj wyróżnia się postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe i postępowanie sanacyjne. W postępowaniu restrukturyzacyjnym cały proces przeprowadza się na podstawie zobowiązań dłużnika. Ważny jest etap związany z zawarciem przez niego z wierzycielami satysfakcjonującego obie strony układu. Natomiast postępowanie sanacyjne obejmuje jeszcze inne, dodatkowe działania. A mianowicie działania sanacyjne, które wiążą się z czynnościami zarówno prawnymi, jak i faktycznymi. Celem tych działań jest poprawienie całej sytuacji zadłużonego przedsiębiorstwa.
Do najważniejszych elementów restrukturyzacji spółek zalicza się układ oraz plan. Wśród najpopularniejszych rozwiązań wyróżnia się odroczenie terminu lub rozłożenie zobowiązań na raty, zmniejszenie ich wysokości, konwersję wierzytelności na akcje czy udziały oraz zmianę, czy uchylenie prawa zabezpieczającego daną wierzytelność.
Co dzieje się z majątkiem spółki w procesie jej rozwiązania?
Co właściwie dzieje się z majątkiem spółki po jej rozwiązaniu? Z reguły majątek spółki cywilnej stanowi własność wspólników. Jednakże nie mogą nim rozporządzać, dopóki umowa nie została zerwana. Po jej rozwiązaniu każdy wspólnik otrzymuje swoją część tego majątku. Jej wysokość uzależniona jest od wielkości udziału wspólnika w zyskach. Chyba że inaczej zostało zapisane w umowie spółki. To, co zalicza się do wspólnego majątku wspólników przepisy dokładnie regulują. Dzięki temu nie ma wątpliwości, co należy do majątku spółki, a co nie. Jeżeli więc zgłosi się wierzyciel wspólnika, to osoby, które chcą zabezpieczyć majątek spółki, powinny skorzystać z profesjonalnej pomocy. W innym przypadku w czasie trwania spółki wspólnik może narobić problemów.