Jak działa i jak zbudowana jest pompa hydrauliczna?
Cała konstrukcja maszyny działającej w oparciu o hydraulikę siłową składa się z bardzo wielu podzespołów i o każdy z nich trzeba należycie dbać. Jednak to pompa hydrauliczna jest elementem, który sprawia, że cały system pracuje, ponieważ go napędza. Jej głównym zadaniem jest przemiana energii mechanicznej w energię hydrauliczną. Pompa hydrauliczna, otrzymując wytworzoną przez silnik spalinowy lub elektryczny energię mechaniczną, przekazuje ją dalej w postaci czynnika roboczego. Czynnik roboczy, którym najczęściej jest olej, wędruje poprzez połączone ze sobą przewodami kolejne podzespoły, jednocześnie pobudzając je do działania, czym napędza cały mechanizm. Pompa hydrauliczna wykonuje intensywną, ciągłą pracę. Jej funkcjonowanie rozpoczyna się w momencie włączenia silnika maszyny do momentu jego wyłączenia. Nawet, gdy urządzenie nie wykonuje w danym momencie pracy, ale jest włączone, pompa nie próżnuje. Cały szereg urządzeń działa na tej zasadzie, są to prasy hydrauliczne, maszyny rolnicze czy te, które mają zastosowanie w drogownictwie i wiele innych.
Awaria pompy hydraulicznej – co robić krok po kroku
W przypadku wystąpienia awarii pompy hydraulicznej, bardzo ważne jest, aby odpowiednio zdiagnozować źródło problemu. Najlepiej zrobi to profesjonalny serwis, który na co dzień zajmuje się naprawą oraz regeneracją pomp hydraulicznych. Gdy pojawia się awaria, po oględzinach specjalisty dowiemy się o kilku możliwościach. Przy niewielkim uszkodzeniu często jest możliwość, aby naprawić podzespół – regeneracja pompy hydraulicznej przywróci jej pełną sprawność. Jeżeli nie chcemy czekać, aż cały proces naprawy się zakończy, lub okaże się, że pompa uległa poważniejszym uszkodzeniom i niemożliwa jest regeneracja, możemy zdecydować się na zakup nowej pompy hydraulicznej. Jest to zdecydowanie najprostsze wyjście z sytuacji, ale ma też swoje wady. Przede wszystkim cena – koszt nowej pompy hydraulicznej może oscylować w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dodatkowo nowa pompa z reguły sprowadzana jest z zagranicy, co generuje długi czas oczekiwania. Innym rozwiązaniem tej sytuacji może okazać się wymiana zepsutej pompy na wcześniej już zregenerowaną pompę hydrauliczną. Koszt takiego podzespołu jest stosunkowo niewielki, wymiana bardzo często może odbyć się praktycznie natychmiast, a oprócz tego zazwyczaj serwis daje sześciomiesięczną gwarancję na zregenerowany produkt.
Regeneracja pomp hydraulicznych – czy to na pewno dobry wybór?
Regeneracja pomp hydraulicznych to coraz częściej spotykana praktyka. Zamiast decydować się na zakup nowego urządzenia, które kosztuje niemało, i narażać się na długi czas oczekiwania, możemy temat załatwić tak naprawdę od ręki. Zwykle, jeśli prowadzimy na przykład praca budowlane, jesteśmy zobowiązani terminem ich zakończenia. Jego przekroczenie może skutkować karą finansową. Jeśli więc zdecydujemy się na zakup nowej pompy hydraulicznej, musimy brać pod uwagę różne nieprzewidziane sytuacje, takie jak to, że czas oczekiwania na nią może niespodziewanie się wydłużyć, co wpłynie na cały proces budowy. Jeśli natomiast zdecydujemy się na zakup używanej, lecz już wcześniej zregenerowanej pompy, mamy możliwość otrzymania jej praktycznie od razu i to za zdecydowanie mniejsze pieniądze. Obecnie najczęściej spotykane marki to Danfoss Sauer, Linde czy Bosch Rexroth, z kolei najbardziej popularne modele to:
- pompa Bosch Rexroth A10VSO71DR/31R-VPA12N00,
- pompa Bosch Rexroth A10VSO71DFLR/31R-VPA12N00,
- pompa Bosch Rexroth A4VG56DA1D2/32R-NTC02F025.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/