Założenie firmy w Niemczech to ważny krok dla ambitnych, przedsiębiorczych Polaków, którzy w emigracji za zachodnią granicę upatrują sposobu na lepsze zarobki i wyraźne podwyższenie dotychczasowego standardu życia. Praca na własnej Gewerbe to bowiem atrakcyjne rozwiązanie pod względem finansowym, za którym stoi jednak kilka istotnych formalności i obowiązków niezbędnych do efektywnego prowadzenia działalności. Kluczową kwestię stanowią obowiązkowe składki, do których odprowadzania zobligowani są właściciele jednoosobowych działalności w Niemczech. Sprawdź, co należy wiedzieć na ten temat!
Założenie firmy w Niemczech – na jakie koszty należy się przygotować?
Założenie firmy w Niemczech wiąże się z pewnymi stałymi kosztami. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą za zachodnią granicą, przede wszystkim należy opłacać obowiązkowe składki na ubezpieczenie zdrowotne (niem. Krankenversicherung). Konieczność ta obejmuje każdą osobę, która jest zameldowana w Niemczech lub mieszka na terenie tego kraju. Co istotne, przepis ten znajduje zastosowanie również wobec cudzoziemców, którzy przebywają w Niemczech przez okres dłuższy niż trzy miesiąca i posiadają meldunek w tym kraju. Dotyczy to zatem również właścicieli Gewerbe.
Przedsiębiorcy mogą zdecydować się na ubezpieczenie prywatne lub państwowe. Decydując się na tę drugą opcję, można samodzielnie wybrać kasę chorych spośród ok. 200 dostępnych w Niemczech instytucji. O państwowe ubezpieczenie zdrowotne na terenie Niemiec może ubiegać się każda osoba, która:
- posiada status studenta;
- jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę;
- prowadzi własną firmę i osiąga dochody;
- jest zarejestrowana jako bezrobotna (jednak tylko w odniesieniu do obywateli wybranych państw).
Przedsiębiorcy mogą zdecydować się również na opłacanie dodatkowych składek. Do ubezpieczeń dobrowolnych w Niemczech należą:
- ubezpieczenie emerytalno-rentowe (niem. Rentenversicherung);
- ubezpieczenie wypadkowe (niem. Unfallversicherung);
- ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (niem. Haftpflichtversicherung).
Ponadto założenie firmy w Niemczech, podobnie jak w Polsce, oznacza regularne wydatki związane z prowadzeniem księgowości. Do podstawowych opłat należą koszty podatkowe, w tym:
- podatek dochodowy (niem. Einkommensteuer);
- podatek od działalności gospodarczej (niem. Gewerbesteuer);
- podatek obrotowy (niem. Umsatzsteuer).
Należy bowiem wiedzieć, że w Niemczech każdy rodzaj działalności podlega opodatkowaniu – dotyczy to zwłaszcza spółek handlowych, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a także jednoosobowych działalności gospodarczych, czyli Gewerbe. Obowiązek ten nie obejmuje jedynie osób wykonujących tzw. wolne zawody, do których zalicza się np. lekarzy, inżynierów czy adwokatów. We wszystkich innych przypadkach moment założenia firmy w Niemczech jest jednoznaczny z pojawieniem się obowiązku podatkowego, a do obliczenia ostatecznej wysokości zobowiązania fiskalnego bierze się pod uwagę zyski osiągane z prowadzonej działalności. Przedsiębiorcy pozostają natomiast w obowiązku kwartalnego odprowadzania zaliczek na poczet podatku w terminie do 15. dnia miesiąca w lutym, maju, sierpniu oraz listopadzie.